top of page

Czy potrafisz na prawdę słuchać?


Czy potrafisz na prawdę słuchać?

Ostatnia sytuacja w związku z epidemią pokazała nam wszystkim jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem i nie mówię o rozmowie online (choć to też uważam za rozmowę) tylko spotkaniu się, wyjściu na kawę czy na drinka wieczorem, kontakt twarzą w twarz. Myślę, że większości z nas tego bardzo brakowało, mi tak. I niby wydaje nam się, że lubimy rozmawiać ale czy umiemy słuchać? Jak często jesteś żywo zainteresowany tym co mówi druga osoba? A może bardziej skupiasz się na tym co Ty masz do przekazania?

Umiejętność słuchania, jest tak samo ważna, jeśli nie ważniejsza, niż umiejętne wypowiadanie się. Dlaczego? Ponieważ to dzięki efektywnemu słuchaniu jesteśmy w stanie poznać drugą osobę, zrozumieć jej/jego oczekiwania i potrzeby i w ten sposób dotrzeć do niego poprzez odpowiednio dobrane słowa. Umiejętność słuchania jest również kluczem do budowania zdrowszych i lepszych relacji z innymi ludźmi. Ale czy wiesz, jak słuchać, by naprawdę rozumieć Twoich rozmówców?

Słuchanie przecież wydaje się takie łatwe, wystarczy tylko nastawić uszy i po prostu słuchać. Dobry rozmówca jednak umie słuchać efektywnie, potrafi dobrze zrozumieć i ''wyczuć'' drugą osobę dzięki czemu jego relacje z ludźmi są głębsze i mocniejsze.

Jak więc być dobrym słuchaczem

- Po pierwsze: nie przerywaj swojemu rozmówcy! Postaraj się wysłuchać go do końca i dopiero potem zadać pytanie czy powiedzieć swoje zdanie.

- Po drugie: okaż zainteresowanie! Pokaż osobie z którą rozmawiasz, że rzeczywiście jej słuchasz. Można to zrobić na wiele sposobów np. poprzez kontakt wzrokowy.

- Po trzecie: nigdy nie używaj telefonu podczas rozmowy z kimś! Może to zostać odebrane jako brak szacunku i znudzenie swoim rozmówcą. Ja osobiście tego bardzo nie lubię i sama staram się tego nie robić.

- Po czwarte: bądź aktywny podczas rozmowy! Słuchaj aktywnie czyli zadawaj odpowiednie pytania dopasowane do kontekstu rozmowy.

- Po piąte: nawet jeśli masz inne zdanie niż Twój rozmówca to je zaakceptuj! Nie ma sensu się spierać czy może kłócić o to, że ktoś myśli inaczej niż Ty. Uszanuj inne zdanie, pogląd i nie próbuj go zmienić bo gwarantuje Ci, że i tak się to nie uda a tylko zaszkodzi Waszej relacji.

Nie jestem ekspertem w tej kwestii ale na podstawie własnego doświadczenia i obserwacji zauważyłam, że nie każdy potrafi efektywnie słuchać. Sporo osób skupia się na przekazywaniu informacji zapominając często o tym, że rozmowa to nie tylko mówienie ale również umiejętne słuchanie.

Ja bardzo lubię rozmawiać i lubię również słuchać. Często wydaje mi się, że nawet bardziej lubię słuchać niż mówić. Jeśli jestem skupiona tylko na spotkaniu i rozmowie z daną osobą to uwielbiam słuchać, zadawać pytania i zainteresować się tym co do mnie ten ktoś mówi. Lubię to robić bo dzięki słuchaniu, zadawaniu pytań można dobrze poznać drugą osobę, poznać jej poglądy, jej świat, dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że ''dobre'' rozmowy nas rozwijają jako ludzi. Stajemy się bardziej empatyczni, mniej oceniamy i staramy się dostrzegać różny punkt widzenia danej sytuacji. Patrzymy szerzej i widzimy znacznie więcej.

A Ty wolisz słuchać czy mówić? Myślisz, że jesteś dobrym słuchaczem i umiesz efektywnie słuchać? Podziel się ze mną tym co Ty o tym myślisz! Chętnie Cię ''wysłucham''!

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page