top of page

Praga – czarujące miasto


Gdyby nie wyjazdy szkoleniowe to pewnie nigdy nie pomyślałabym, aby odwiedzić Pragę i w związku z tym nie odkryłabym tego pięknego miasta. Czemu? Bo zazwyczaj na moje podróże wybieram miejsca o znacznie cieplejszym klimacie niż nasz. Natomiast Praga według mnie jest dobrym pomysłem na weekend w momencie, kiedy potrzebujemy chwilowej odskoczni od pracy czy też codzienności, ponieważ: po pierwsze nie jest daleko, po drugie jest tanio a po trzecie jest naprawdę pięknie.

W Pradze, czyli w stolicy Czech byłam dwa razy i za każdym razem odkryłam inne jej oblicza. Za pierwszym razem, gdy byłam na początku Maja to pogoda zdecydowanie nam nie dopisała. Było zimno i deszczowo, ale to nie przeszkodziło nam w zobaczeniu choć trochę tego pięknego miasta. Natomiast za drugim razem, czyli tym razem na przełomie końcówki Maja i początku Czerwca pogoda była super, ciepło, słonecznie, po prostu idealnie!

Do Pragi wybraliśmy się wynajętym busem na 9 osób. Podróż trwała około 12 godzin włącznie z kilkoma przystankami. Wyjechaliśmy na wieczór, a więc w godzinach porannych byliśmy na miejscu. Szkolenie zaczynało się kolejnego dnia w związku z tym dzień, w którym dojechaliśmy mieliśmy wolny na odpoczynek po podróży i na zwiedzanie. Apartamenty Ai Quattro Angeli zamówiliśmy sobie poprzez booking.com i były naprawdę super, blisko centrum, czyli Starego Miasta i Mostu Karola a przy tym czyste, wygodne i przede wszystkim z windą co dla mnie miało szczególnie ważne znaczenie. Gdy już każdy z nas odpoczął trochę po podróży zachęceni piękną, słoneczną pogodą postanowiliśmy wybrać się na miasto trochę pozwiedzać oraz coś zjeść. Wybraliśmy się piechotą w kierunku wizytówki Pragi, czyli Mostu Karola oraz Starego Miasta. Niezwykła zabudowa Starego Miasta została wpisana na listę UNESCO. Tu biło niegdyś serce Pragi, tu miało miejsce wiele historycznych wydarzeń. Centralnym punktem jest oczywiście rynek. Na Starym Mieście możemy obejrzeć monumentalny pomnik Jana Husa, gotycki ratusz z przepięknym zegarem astronomicznym, przepiękne kamienice oraz liczne kościoły. Następnie udaliśmy się w kierunku Mostu Karola, który uważany jest za najpiękniejszy średniowieczny most w Europie. Ma długość ponad 500 metrów i prawie 10 metrów szerokości. Most oparty jest na 16 filarach i wyłączony z ruchu samochodowego. Spacer po moście umilają nieustanie grający tam prascy muzycy uliczni. Po przejściu przez most postanowiliśmy zawrócić i udać się coś zjeść. Zatrzymaliśmy się w przyjemnej kafejce kawałek od głównego rynku, gdzie ceny były już znacznie niższe. Zjedliśmy, napiliśmy się lokalnego piwa czeskiego i zmęczeni upałem wróciliśmy do naszych apartamentów.

Kolejne trzy dni mieliśmy od rana do godzin wieczornych szkolenie, a więc pozostały czas spędzaliśmy na wspólnej integracji lub też wieczornych spacerach po Pradze, która o tej porze jest równie piękna co w dzień. Miasto ma wtedy swój niepowtarzalny klimat, jest spokojniej, restauracje i kawiarnie są pełne uśmiechniętych ludzi, wszystko wydaje się bardziej magiczne i tajemnicze, dlatego właśnie uwielbiam spacery nocą :).

Piątego dnia rano opuszczaliśmy już nasz apartament i wyjeżdżaliśmy do domu.

Podsumowując Praga to piękne i bardzo urokliwe miasto, które bardzo miło wspominam. Jest dość wymagająca dla wózkowicza, bo pełno jest bruku oraz niezbyt równych chodników, ale dla chcącego nic trudnego i uważam, że wszystko da się pokonać ;). Według mnie idealna na jakiś dłuższy (np. Majowy) weekend lub też pomysł na spontaniczny wypad (niekoniecznie w wakacje) jako mała, szybka przerwa w pracy. Warto spędzić tam kilka dni i poczuć klimat stolicy Czech, bo naprawdę potrafi oczarować, tak jak zrobiła to ze mną :).


#Praga #Czechy #StareMiasto #MostKarola #pomnikJanaHusa #UNESCO #ratusz #piwoczeskie #idealnanaweekend #spacerynocą #oczarowana #uroklliwemiasto #bruk #idealnanaprzerwewpracy #spontanicznywypad #podróżemałeiduże

0 komentarzy
bottom of page